חוות דעת פסיכיאטרית

כאשר מתעורר צורך לקבל מידע מדויק על מצבו הנפשי של אדם מסוים, בין אם בתחום הפלילי או בתחום האזרחי, נדרש לספק חוות דעת פסיכיאטרית הנכתבת על ידי פסיכיאטר (רופא המתמחה בבריאות הנפש) מומחה.

חוות דעת פסיכיאטרית – היבט כללי

בתחום הפלילי

בתחום הפלילי, חוות דעת פסיכיאטרית חייבת להיערך באופן מקצועי ומדויק על מנת שתהיה קבילה בבית המשפט, וכמובן בדיסקרטיות גבוהה בשל אופיה הרגיש של חוות הדעת. מדובר למעשה במסמך המחליף עדות של פסיכיאטר בבית משפט. כך לדוגמא, אדם שביצע פשע חמור וטוען לאי שפיות, יצטרך לספק חוות דעת פסיכיאטרית מפסיכיאטר מומחה שתוכיח כי הוא אכן סבל מאי שפיות זמנית או ממושכת.

בתחום האזרחי

בתחום האזרחי, נדרשת חוות דעת פסיכיאטרית בכמה מישורים:

חוות דעת פסיכיאטרית
חוות דעת פסיכיאטרית

הוכחת נזק נפשי

כחוות דעת נלווית לחוות דעת ברשלנות רפואית על מנת להוכיח נזק נפשי שנגרם בעקבות רשלנות.

 

חוות דעת עצמאית

כחוות דעת עצמאית אל מול חברות הביטוח או ביטוח לאומי על מנת להוכיח נזק נפשי.

חוות דעת פסיכיאטרית

תאונה עבודה – נזקים נפשיים

כך למשל, אדם שתובע את המעסיק שלו בתאונה שעבודתו גרמה לו לנזקים נפשיים, יצטרך למצוא פסיכיאטר מומחה שיכתוב בחוות הדעת שהוא אכן סובל מנזקים נפשיים הפוגעים בו ביומיום, שאכן נגרמו כתוצאה מתנאי עבודתו. (ראו מאמרנו בנושא "(ראו מאמרנו בנושא "חוות דעת רפואית נפשית")

ישנם פסיכיאטרים הכותבים חוות דעת פסיכיאטריות עבור הנזקקים לחוות הדעת או עבור המטופלים שלהם באופן פרטי, ויש כאלה העושים זאת דרך גופים השייכים לקופות חולים או למדינה, הכול בהתאם לצרכים הספציפיים.

 

באילו מקרים נדרשת חוות דעת פסיכיאטרית?

ישנם מספר מקרים אופייניים שבהם נדרשת חוות דעת כזו:

 

חוות דעת המיועדת לצרכים רפואיים

תפקודו של אדם מושפע ישירות ממצבו הנפשי. כאשר מצבו הנפשי מוגדר כדורש טיפול פסיכיאטרי והוא נמצא במעקב כזה, מעבר לפסיכיאטר אחר (מסיבות שונות), הוספה או שילוב טיפול רפואי/תרופתי נוסף על הקיים,  או העברת האחריות על המטופל לרופא או אפוטרופוס נוסף, כולם מקרים הדורשים כתיבת חוות דעת פסיכיאטרית.

 

חוות דעת המשמשת לצרכים משפטיים

חוות דעת כזו ניתנת לרוב כדי לבדוק את רמת כשירותו של הנבדק ויכולתו להיות אחראי למעשיו. סניגור המגן על נאשם יכול להביא חוות דעת פסיכיאטרית לבית משפט כדי להוכיח את אי כשירותו לעמוד לדין, בעוד שהתביעה עשויה להשתמש בחוות דעת כזו כדי להוכיח שהנאשם אכן כשיר לשאת באחריות פלילית.

 

הוכחת כשירות

חוות דעת לצורך הוכחת כשירות בעת חתימת מסמך מחייב – צוואה, למשל, חייבת להיערך ולהיחתם כאשר האדם צלול בדעתו, ולרוב כוללת סעיף המציין זאת מפורשות. חוות דעת כזו מאשררת את מצבו של האדם הכותב אותה ויכולה למנוע ויכוחים וחילוקי דעות עתידיים בין היורשים, אם וכאשר ינסו לערער עליה.

 

מהו ההבדל בין פסיכולוג לפסיכיאטר?

טיפול פסיכיאטרי מתחיל בבדיקה פסיכיאטרית שמטרתה לבחון את מצבו של המטופל. לאחר בדיקה זו, לרוב, יגיע טיפול תרופתי שבמהלכו יפגוש הפסיכיאטר את המטופל לפגישות מעקב תקופתיות קצרות ויוודא כי הטיפול מתאים למצבו באותה נקודת זמן. לעומת זאת, טיפול פסיכולוגי מבוסס על תהליך ארוך, אשר לו חשיבות רבה, לפחות כמו לתוצאה הסופית. פסיכיאטריה הינה תחום ברפואה והעוסק בה נדרש לתואר מתאים, המגיע לאחר שנות הלימוד הנדרשות. הגישה בתחום זה הינה רפואית וכוללת אבחנה וטיפול תרופתי. פסיכולוגיה, לעומת זאת, הינה תחום הכולל מגוון רחב של גישות ושיטות טיפול, הנקבעות על ידי המטפל.

 

מהן הדרישות מפסיכיאטר הכותב חוות דעת?

לכאורה, כל פסיכיאטר מתאים לכתוב חוות דעת פסיכיאטרית כזו, אולם, בפועל, פסיכיאטרים מסוימים מסווגים כ”אפקטיביים” יותר מאחרים לצרכי חוות הדעת השונות.

לדוגמא, כאשר מדובר על חוות דעת פסיכיאטרית לבית משפט, מומלץ לפנות לפסיכיאטר מנוסה, היודע להתנסח בלשון משפטית הנדרשת ולארגן את המסמך בפורמט המתאים (ראו מאמרנו בנושא "חוות דעת רפואית משפטית"), אשר ישרת את המטרה בצורה הטובה ביותר. עוד היבט היכול להשפיע בשימוש בחוות דעת של פסיכיאטר לצרכים משפטיים הוא ההתמחויות והשם שקנה לעצמו הפסיכיאטר בתחום.

 

לסיכום

לחוות הדעת הפסיכיאטרית משקל רב, בעיקר בתחום המשפטי ובמקרים שבהם יש צורך לבדוק את רמת הכשירות והאחריות של הנאשם למעשיו. הבדיקה הפסיכיאטרית, שעליה מבוססת חוות הדעת, הינה יסודית ומקיפה ויכולה להביא לזיכוי או להרשעה. מומלץ לבדוק את התמחויותיו של הפסיכיאטר שיבצע את הבדיקה ויכתוב את חוות הדעת ולשקול זאת בכובד ראש.

למומחים שלנו, בפורום רופאים – מומחים לחוות דעת רפואיות, ניסיון רב בחוות דעת פסיכיאטריות העונות על הצרכים השונים. כל הבדיקות הנדרשות מבוצעות בידי אנשי מקצוע בעלי שם בתחום וחוות הדעת נכתבות על ידיהם בפורמט ובלשון המתאימה לכל מקרה.

תוכן עניינים

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני ואינו מהווה יעוץ משפטי או רפואי

דילוג לתוכן