חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה

להאזנה:

 

כירורגיה פרוקטולוגית היא תחום רפואי עדין ורגיש הדורש מומחיות ספציפית. במקרים בהם מתרחשת רשלנות רפואית בתחום זה, חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה יכולה לספק תובנות חשובות הן למטרות משפטיות והן למטרות רפואיות. בשורות הבאות נדון במשמעותה של חוות דעת פרוקטולוגית וחשיבות המומחיות של הרופאים המספקים אותה ללקוחותיכם.

 

מהי פרוקטולוגיה?

פרוקטולוגיה, או בשמה המלא: "כירורגיה פרוקטולוגית וקולורקטלית", היא תחום רפואי העוסק בפרוצדורות ניתוחיות המבוצעות במערכת העיכול התחתונה באזורי המעי הגס, פי הטבעת והחלחולת. התמחות זו נופלת תחת המטריה הגדולה יותר של כירורגיה כללית, הכוללת ניתוח של איברי הבטן הפנימיים. בהתאם לכך, כל פרוקטולוג מנתח, חייב להיות בעל מומחיות גם בכירורגיה כללית.

 

באילו נסיבות עשויה להידרש חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה?

במידה ומתרחשת רשלנות רפואית במהלך הליך אבחנתי או כירורגי בתחום הפרוקטולוגיה, יש לערוך בירור יסודי מקיף באמצעות פניה לקבלת חוות דעת רשלנות רפואית או חוות דעת רשלנות רפואית בניתוח מרופא מומחה לכירורגיה פרוקטולוגית.

חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה
חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה

 

הצורך בחוות דעת משפטית להוכחת רשלנות רפואית בניתוחים פרוקטולוגיים

ניתוחים פרוקטולוגיים כוללים מספר הליכים נפוצים המונחים על ידי סטנדרטים רפואיים מקובלים ודורשים מיומנות ומומחיות מתאימות. אי עמידה בסטנדרטים אלו עלולה להוות רשלנות רפואית בראי החוק.

להלן דוגמאות לסוגי ניתוחים שרשלנות רפואית המתרחשת בהקשר להם, עלולה להביא לפגיעה מרחיקת לכת במנותח:

 • ניתוח טחורים: מחדל רפואי המתרחש בהליך זה, עלול לגרום לסיבוכים חמורים, כגון דימום, זיהום, אצירת שתן, בריחת שתן, אלח דם באגן והיצרות אנאלית. נדרשת חוות דעת רפואית של פרוקטולוג מומחה, על מנת לקבוע האם אירעה רשלנות רפואית במקרים כאלה.
 • ניתוח פיסטולה: ניתוחים אלו כוללים תיקון פיסטולה ועשויים להתבצע באמצעות סוגים שונים של ניתוחים בפי הטבעת, בהתאם למיקום. רשלנות במהלך הניתוח עלולה להוביל להפרעה בתפקוד הסוגר, אובדן שליטה על הסוגר וכאבים עזים העלולים לגרום לפגיעה תפקודית חמורה.
 • כריתת גידולים בפי הטבעת או במעי הגס: זהו הליך כירורגי נפוץ יחסית בפרוקטולוגיה אך גם בו מתרחשים מעת לעת מקרי רשלנות רפואית המגיעים לפתחם של בתי המשפט ומצריכים עדות מפרוקטולוג מומחה.
 • ניתוח צניחת פי הטבעת: כירורגים בכירים בתחום, מודעים לפוטנציאל להתרחשות כשלים מסוכנים בניתוח זה, שעלולים לגרום לזיהומים קטלניים בעקבות דליפת צואה. במקרים כאלה, מומלץ לפנות לחוות דעת רפואית פרוקטולוגית על מנת לקבוע האם במהלך הניתוח אכן התרחשה רשלנות רפואית ברת הוכחה.

 

חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה לצרכים ביטוחיים

כאשר מטופל זקוק לניתוח פרוקטולוגי שלא הופנה אליו בזמן אם בכלל, או שאינו מכוסה על ידי הנתבעת (בדרך כלל חברת הביטוח), עשויה להידרש חוות דעת רפואית בנושא ניתוחים פרוקטולוגיים. הדבר קורה לעתים קרובות במקרים הכוללים:

 • טחורים
 • סדקים אנאליים
 • פיסטולה או מורסה (אבצסים פריאנליים ופיסטולות)
 • זיהומים ודלקות בפי הטבעת, כשהנפוץ ביותר הוא וירוס הפפילומה
 • הפרעות שונות בהתרוקנות הקיבה, כולל עצירות וחוסר שליטה על הסוגרים
 • גידולים ממאירים ושפירים בפי הטבעת, המעי הגס ופי הטבעת
 • מחלות מעי דלקתיות
 • צניחת פי הטבעת
 • תיקון מומים מולדים (נדיר במיוחד)

 

חשיבות המומחיות הרפואית והמשפטית בכתיבת חוות דעת רפואית פרוקטולוגית

פרוקטולוגים עוברים הכשרה כירורגית כללית ולעתים קרובות יש להם ידע ומיומנויות גם בגסטרואנטרולוגיה. אולם כדי לכתוב חוות דעת מקצועית, מדויקת ומקיפה בתחום זה, אין די בידע רפואי נרחב בלבד. בנוסף, זקוק המומחה לניסיון מוכח בכתיבת חוות דעת לצרכים משפטיים וליכולת להעיד בבית המשפט בצורה מועילה.

זהו המפתח למימוש הזכויות הרפואיות והביטוחיות של המטופל ומכאן חשיבות הניסיון המעשי של הרופא בכתיבת חוות דעת פרוקטולוגיות.

 

חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה – סיכום

תחום הפרוקטולוגיה עוסק בדיסציפלינה רפואית רגישה ביותר הדורשת מומחיות וקשב רב לתלונות ולרגשות של המטופל. חריגה מהנורמות והסטנדרטים המקובלים בתחום זה עלולה לגרום לפגיעה בתוצאה הרפואית והרווחה הבריאותית של המטופלים, ועלולה להוביל לתביעה משפטית.

קבלת חוות דעת רפואית פרוקטולוגית היא חיונית מאין כמוה להוכחת הפגיעה הרפואית ממנה סובלים הלקוחות שלכם. לכן אסור להתפשר על רמתה של חוות הדעת. לטובת חוות דעת רפואית אמינה ויסודית באמת, הפנו את לקוחותיכם אל פורום רופאים העובד בשיתוף פעולה עם טובי המומחים בתחום הפרוקטולוגיה. לפרטים נוספים פנו אלינו בהקדם: 073-229-1332.

בדרך כלל, חוות דעת רפואית פרוקטולוגיה תהיה הכרחית בעקבות אירוע של רשלנות רפואית שגרמה לפגיעה בפי הטבעת, החלחולת או המעי הגס. עם זאת, במקרים מסוימים, ייתכן שחוות הדעת תהיה נחוצה לצרכים רפואיים וביטוחים, כמו הצורך לקבוע האם ניתוח פרוקטולוגי הוא הכרחי.

כדי להעריך במדויק את נזקיו של התובע, על המומחה לערוך במרפאתו אבחון פרוקטולוגי מקיף, אשר עשוי לכלול בדיקה ידנית או שימוש בצינורית מיוחדת (אנוסקופיה) לבדיקת פי הטבעת והרקטום של המטופל. במקרים בהם הנזק הוא פנימי, ייתכן שיהיה צורך בבדיקת סיגמואידוסקופיה או קולונוסקופיה.

הקביעה אם מקרה נכלל בקטגוריה של רשלנות רפואית פרוקטולוגית, יכולה להיות מאתגרת ודורשת בדרך כלל בדיקה מקצועית מטעם פרוקטולוג מומחה. חוות הדעת הרפואית הפרוקטולוגית, תסייע לאמוד את הנזק התפקודי והרפואי שנגרם לתובע, תוך התחשבות בחומרת ובהיקף הפגיעה.

בחוות דעת כירורגית פרוקטולוגית המצורפת לתביעת ביטוח לאומי או מוצגת בוועדה הרפואית מטעמו, צריך המומחה לציין את הנזקים התפקודיים והרפואיים שנגרמו לתובע, בהתחשב במידת וחומרת הפגיעות שלו, ולספק אבחנה האם הבעיה היא זמנית או קבועה ומובילה לכך שהתובע יחווה אובדן כושר עבודה.

לשיתוף לחצו:
תוכן עניינים

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני ואינו מהווה יעוץ משפטי או רפואי