סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בנשים ואחראי על כשליש ממקרי הסרטן. יש לציין כי סרטן השד יכול להתגלות גם בגברים, אולם עיקר התחלואה היא בנשים (פי 100 יותר). עיקר התחלואה מופיעה לאחר גיל 50.

גילוי מוקדם באמצעות תכניות סריקה (screening) הוכח כמפחית את התמותה מסרטן השד וכמאפשר לשנות את מהלך המחלה. התכנית בישראל הושקה בראשית שנות ה-90 על בסיס מסקנות ממחקרים קליניים ובהתאם לקווים מנחים של גופים מקצועיים בעולם.

גילוי מוקדם של סרטן השד – התכנית

בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים

בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים בגילאים 50-74 בנשים בסיכון רגיל למחלה.

 

ממוגרפיה אחת לשנה

בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה מעל גיל 40 שנים לנשים שיש להן בת משפחה בדרגת קרבה ראשונה שאובחנה כחולת סרטן השד, או לנשים שיש להן מחלת שד שפירה עם אטיפיה בביופסיה, או לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון גבוהה מסיבות אחרות ולפי שיקול דעת הרופא המטפל שלהן.

 

MRI

בדיקת MRI בנשים בקבוצת סיכון כגון נשאיות של מוטציות בגנים BRCA1 ,BRCA2, P53 ו- PTEN.

 

יעילותה של תכנית

יעילותה של התכנית באה לידי ביטוי בעלייה עקבית בשיעור הנשים שמאובחנות בשלב מחלה מוקדם מאז שהתכנית הופעלה ועד היום. מאחר ושיעור ההישרדות מושפע משלב המחלה בעת האבחנה יש חשיבות רבה להקדמת הגילוי. נשים שמאובחנות עם גידול ממוקד (in situ) שורדות חמש שנים מהאבחנה בשיעור של 100%. עבור נשים שמאובחנות עם גידול חודרני, ההישרדות קטנה ככל ששלב המחלה מתקדם, במחלה בשלב II סיכויי ההישרדות ל-5 שנים עומדים על 93%, בשלב III כ-72% ובשלב IV (מחלה מפושטת עם גרורות) סיכויי ההישרדות ל-5 שנים עומדים על 22%.

לקבלת חוות דעת וליצירת קשר לחץ כאן