רשלנות רפואית באבחון סרטן

מחלת הסרטן הינה מחלה מסוכנת ואף, לעתים, קטלנית. על כן, החשיבות באבחון של מחלת הסרטן בכלל ואבחון מוקדם של מחלת הסרטן בפרט הינו ראשון במעלה. הלכה למעשה, ככל שמחלת הסרטן מתגלה מוקדם יותר, כך הסיכוי להחלים ממנה ממנה עם כמות נזקים קטנה יותר עולה. אולם, לעתים, מחלת הסרטן אינה מתגלה בזמן, בין היתר בשל רשלנות רפואית באבחון סרטן.

במצב של רשלנות רפואית באבחון סרטן, מומלץ כי תציידו את לקוחותיכם בחוות דעת רפואית מטעם רופא מומחה.

סרטן שד גרורתי

סרטן השד היא, למרבה הצער, מחלת סרטן שכיחה ביותר בקרב נשים בישראל בפרט ובעולם בכלל. הלכה למעשה, כל אחת מתוך תשע נשים תהיה חולת סרטן השד במהלך חייה. כלומר, 10% מהנשים. יתרה מכך, כשליש מן הנשים אשר יאובחנו כחולות במחלת סרטן השד יאובחנו כסובלות מסרטן השד גרורתי. הלכה למעשה, סרטן שד גרורתי מתפתח יחד עם התפתחות המחלה.

 

סימפטומים של מחלת סרטן שד גרורתי

סימפטומים של מחלת סרטן שד גרורתי עשויים להשתנות בהתאם למקומן של הגרורות.

 

התפשטות של הסרטן לאזור העצמות

התפשטות של סרטן השד הגרורתי אל העצמות עשויים לגרום לכאב, תחושת חולשה בעצמות ואף שבירה של עצמות. יחד עם זאת, במקרים דיי נדירים, עשויה להתפתח אנמיה עקב חדירה אל מח העצם.

 

התפשטות של הסרטן לאזור הריאות

במידה וסרטן השד הגרורתי הגיע אל אזור הריאות, עשויים להתפתח במטופל סימפטומים של שיעול יבש, תחושת כאב בחזה וכן, קוצר נשימה.

 

התפשטות של הסרטן לאזור הכבד

התפשטות של הסרטן אל הכבד עשויים להוביל להופעה של בחילות, הצטברות נוזלים בבטן, אנמיה, צהבת וכן, תחושה של עייפות של המטופל.

 

כיצד ניתן לאבחן סרטן שד גרורתי

ניתן לאבחן סרטן שד גרורתי באמצעות ביצוע בדיקות.

 

צילום עצמות

צילום עצמות יצלם את עצמותיו של המטופל לצורך אבחון תופעה חריגה אפשרית בגופה. אולם, ייתכן ולא ניתן יהיה להבחין בגרורות כאשר הן נמצאות בשלב מוקדם וראשוני.

 

צילום חזה

בדיקת צילום חזה תכלול צילום רנטגן שיאתר מצבים חריגים בבית החזה של המטופל. אולם, בצילום החזה ייתכן ולא ניתן יהיה להבחין בגרורות ראשוניות לאזור הריאות או החזה.

 

בדיקות נוספות

בדיקות נוספות באמצעותן יכול הרופא להיעזר לצורך אבחון קיומו של סרטן שד גרורתי בגופו של המטופל הן: סריקת עצמות, בדיקת אולטרה – סאונד של הכבד, בדיקת MRI, סריקת PET, ביופסיה של העצם, בדיקת דם, סריקת CT וכיוצא באלו.

 

גילוי ואבחון מוקדם של סרטן השד

אבחון מוקדם במחלת סרטן השד הוא חשוב ביותר – נשים שיאובחנו בשלב מוקדם של סרטן השד כאשר הן סובלות מגידול ממוקד שורדות באחוזים גבוהים ביותר. אולם, בעת הפיכת הגידול לחודרני, סיכויי ההחלמה קטנים באופן משמעותי ועומדים על 93%. למרבה הצער, בשלב השלישי סיכוי ההחלמה צונחים פעם נוספת לכ72% ולבסוף, אבחון המחלה בשלב מאוחר – קרי, השלב הרביעי, צונחים אחוזי ההחלמה לכדי 22% בלבד.

 

סרטן ריאות

סרטן הריאות ידועה כמחלה קשה שנחשבת כאחת ממחלות הסרטן הקטלניות ביותר שמובילה למותם של 8 מתוך 10 אנשים החולם בה. אבחון וטיפול מוקדם בסרטן הריאות עשוי להוות את ההבדל בין הישרדותו של המטופל ובין מותו המצער.

 

תסמינים ראשונים של סרטן הריאות

בשלבים הראשונים של מחלת סרטן הריאות לא מתלווים תסמינים כאלה ואחרי. אולם, עם התקדמותה של המחלה, עשויים להופיע שלל תסמינים – ביניהם, עייפות, שיעול שאינו נעלם, קוצר נשימה, צרידות, כאבים בחזה, צפצופים בנשימה, דלקת ריאות שאינה מגיבה לטיפול תרופתי, שיעול מלווה בדם, אובדן תאבון, ירידה במשקל ועוד.

יחד עם זאת, התסמינים הללו אינם תסמינים בלעדיים של מחלת סרטן הריאות ויכולים להעיד על קיומו של מצב רפואי אחר. אולם, בהינתן תסמינים מסוימים ובהתחשב בנסיבות המטופל, מצופה מן הרופא המטפל לשלוח את המטופל לאבחון שיפריח או יאשש את חשדותיו.

 

אבחון סרטן ריאות

לרוב, רופא המשפחה יבצע במטופל בדיקה גופנית ראשונית שעל פי מה שימצא בה יוכל להחליט האם יש מקום לשלוח את המטופל לבדיקה רפואית אשר תאשש או תפריח את חשדותיו לגביו. בין היתר, הפרחה או אישוש של קיומו של סרטן הריאות במטופל. אולם, בהינתן תסמינים מסוימים, נסיבותיו הרפואיות של המטופל וכן בהתחשבות בפרקטיקה הרפואית הנוהגת, על רופא המשפחה לשלוח את המטופל לאבחון מטעם מומחה.

 

בדיקת רופא מומחה

הרופא המומחה יברר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, יערוך בדיקות גופניות ולאחר מכן, יפנה את המטופל לביצוע בדיקת CT של החזה – בדיקה זו נצרכת לצורך איתור תופעות שאינן תקינות בריאות המטופל.

 

בדיקות לצורך אבחון המחלה

ישנן כמה בדיקות אשר באמצעותן ניתן לאבחן את קיומו של מחלת סרטן הריאות.

 

בדיקת ברונכוסקופיה

בדיקת ברונכוסקופיה, בודקת את הסמפונות יחד עם נטילת ביופסיה.

 

מדיאסטינוסקופיה

מדיאסטינוסקופיה הינה למעשה ניתוח שמשאפשר לרופא המומחה לדגום את קשרי הלימפה שנמצאים במייצר שמבצעים ניזוק של הריאות.

 

ביצוע ביופסיה וCT

החדרת מחט אל תוך הריאה בזמן שמתקבלת תמונת רנטגן באמצעות מכשיר הCT. תמונה זו מאפשרת לרופא לוודא כי המחט אכן ממוקמת במקום הנכון. בסוף התהליך, דגימת הביופסיה תיבחן תחת מיקרוסקופ.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן – חוות דעת רפואית

בהתאם לדוגמאות שהוצגו לעיל במסגרת סרטן השד וסרטן הריאות, אבחון מוקדם של מחלת הסרטן עשוי להציל חיים. אולם, בהינתן שאבחון מוקדם לא בוצע או שלא בוצע אבחון כלל עולה הצורך בתביעת רשלנות רפואית שלטובתה מומלץ כי התובע יצטייד בחוות דעת רפואית מטעם רופא מומחה בעל ניסיון בתחום. להלן, נסקור מה תכלול חוות דעת רפואית טובה.

 

מידת הנזק שספג חולה הסרטן

חוות הדעת הרפואית מטעם פורום רופאים, תבקש עמוד על מידת הנזק אותו ספג הלקוח שלכם בשל הרשלנות הרפואית שנגרמה לו. הלכה למעשה, תכמת חוות הדעת הרפואית את הנזק ותעזור לעמוד על גובה הפיצוי ההולם בנסיבות המקרה.

 

התרשלות הצוות הרפואי

חוות הדעת הרפואית תבקש לעמוד על כך כי הגורם הרפואי פעל באופן רשלני שאינו הולם את הפרקטיקה הרפואית המוקבל בתחום. לענייננו, בהינתן התסמינים והסימנים שהיו לפני הגורם הרפואי – היה עליו לשלוח את המטופל לאבחון אצל רופא מומחה או לחלופין, ככל שמדובר ברופא מומחה, לגלות את קיומה של מחלת הסרטן בגופו של המטופל.

 

עמידה על מקור הנזק והקשר הסיבתי

מטבע הדברים, בתביעת רשלנות רפואית בכלל ותביעת רשלנות רפואית באבחון סרטן בפרט, חשוב לעמוד על כך שהגורם הרפואי הוא מקור הנזק. כלומר, שאילו היה הגורם הרפואי פועל כראוי והיה, על פי תסמיניו של המטופל, שולח אותו לאבחון – לא הייתה מחמירה מחלתו.

 

פגיעה באיכות חייו של המטופל

בנוסף לכל האמור לעיל, תבקש חוות הדעת הרפואית מטעם פורום רופאים לעמוד על מידת הפגיעה באורח חייו של המטופל שהגורם הרפואי התרשל באבחון מחלת הסרטן ממנה הוא סובל.

 

פיצוי הולם

חוות הדעת הרפואית מתאמנו תבקש לעמוד על גובה הפיצוי ההולם בנסיבות המקרה עבור המטופל שלגביו בוצעה הרשלנות הרפואית.

 

פנו אלינו

חוות דעת רפואית בכלל וחוות דעת רפואית במקרה של רשלנות באבחון סרטן בפרט עשויה להטות את הכף בין הצלחת התביעה ובין כשלונה – על כל ההשלכות הנובעות מכך. אצלנו, בפורום רופאים, תקבלו את חוות הדעת הרפואיות הטובות והמקצועיות ביותר מפי רופאים מנוסים ובעלי שם בתחומם ובמחירים הוגנים.

לשיתוף לחצו:
תוכן עניינים

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני ואינו מהווה יעוץ משפטי או רפואי