חוות דעת משפטית

עורכי דין, יש לכם של תובע או נתבע, עליכם להיעזר בכל האמצעים הלגיטימיים העומדים לרשותכם. חוות דעת מומחה לבית משפט הינה אחד מהאמצעים היעילים ביותר. המשיכו לקרוא את המאמר הבא על חוות דעת משפטית, והכירו את האפשרויות העומדות בפניכם.

חוות דעת משפטית – מהי?

חוות דעת משפטית הינה שם כולל לכל חוות הדעת המקצועיות המוגשות לבית המשפט, ללא קשר לתחום שבו עוסק המומחה המביע את דעתו. חוות דעת כזו יכולה להינתן על ידי רואה חשבון, משפטן, אקטואר, כלכלן, מומחה בטיחות, מהנדס ואף על ידי בעלי מקצוע מתחומים שונים (שרברב, קבלן בניין וכד') ובלבד שהמומחה הינו איש מקצוע מנוסה ובקיא בתחום שבו הוא נדרש לחוות את דעתו. כמובן שככל שהמומחה נחשב לבר סמכא בתחומו, לחוות דעתו יש משקל רב יותר בהשפעה על השיקולים שיובילו להחלטת השופט (או השופטים).

 

מתי נדרשת חוות דעת משפטית?

ברוב המקרים, חוות דעת מומחה לבית משפט מוגשת לבית המשפט כאשר עולה שאלה שמומחה בתחום יוכל לענות עליה בדרך הטובה ביותר והמקצועיות ביותר. אולם ישנם מקרים שבהם לא עולה שאלה ספציפית, אלא שאחד הצדדים בדיון נזקק לחוות דעת מקצועית כדי לספק סימוכין נוספים וכבדי משקל לטיעוניו.

חוות דעת משפטית
חוות דעת משפטית

מהן הדרישות מחוות דעת מומחה לבית משפט על מנת שחוות דעתו תשיג את האפקט המקסימלי?

בתחום זה קיימות מספר דרישות סף אשר בלעדיהן מגיש חוות הדעת יחטא למטרה ולא ישיג את האפקט הרצוי:

 

מומחה עם התמחות

המומחה חייב להיות בעל תת התמחות בתחום שבו נדרשת חוות הדעת – למשל, חוות דעת מומחה אפקטיבית בתחום הקרינה אפקטיבית תתקבל ממומחה בר סמכא בתחום זה בעל ניסיון עשיר .

 

מומחה עם ניסיון

למומחה חייב להיות ניסיון בהופעה בבית המשפט לצורך מתן עדות – לעתים, חוות הדעת הכתובה נזקקת לאישוש על ידי עדותו של המומחה בבית המשפט. עד מומחה אשר יתרגש או יתבלבל במהלך החקירה עלול להותיר רושם רע ולהקטין את סיכויי בעלי הדין אשר מסתמכים עליו ועל עדותו כדי לבסס את טענתם.

 

ניסיון בכתיבת חוות דעת

המומחה צריך להיות בעל ניסיון קודם בכתיבת חוות דעת דומות – ניסיון זה נדרש כדי ליצור את חוות הדעת המתאימה ביותר למערכת המשפטית. הכרת מערכת המשפט על בוריה, תוך כדי ידיעה כיצד לנסח את הנקודות הדורשות מענה וכן אי השארת שאלות פתוחות, הן חיוניות לצורך קבלת חוות דעת אפקטיבית.

"נקודות זכות" נוספות בבית המשפט ניתנות כאשר למומחה ניסיון רב שנים בתחום, כשהוא בעל תארים הנוגעים לנושא הדיון וחוות הדעת או שהוא בעל שם ונחשב לבר סמכא בתחום הנדון.

 

חוות דעת רפואית משפטית

אחד מהתחומים הנפוצים ביותר שבהם נדרשת חוות דעת משפטית הוא הרפואה. חוות דעת רפואית משפטית ניתנת על ידי רופא מומחה בתחום הרלוונטי (למשל, חוות דעת אורטופדית, חוות דעת פסיכיאטרית, חוות דעת נוירולוגית חוות דעת מומחה באולטראסאונד, חוות דעת מומחה פה ולסת ועוד) וכוללת מידע רב ככל האפשר כתיאור העובדות, בדיקות שנערכו לצורך כתיבת חוות הדעת ותוצאותיהן, מראי מקום בספרות מקצועית רלוונטית, מסקנות וכד'.

 

מומחים רפואיים מטעם שני הצדדים

פרט לתביעות הנוגעות לתאונת דרכים (שבהן ממנה בית המשפט מומחה מטעמו או מומחה המקובל על חברת הביטוח ועל התובע), התובע מגיש חוות דעת רפואית משפטית לבית המשפט, והנתבע, מצדו, רשאי לכך שרופא מטעמו יבדוק את מצבו של התובע ויגיש אף הוא את חוות דעתו. המומחים הרפואיים (מטעמם של שני הצדדים) עשויים להיחקר בבית המשפט על ידי בעלי הדין.

ניתן למצוא חוות דעת רפואיות משפטיות בכל תחומי המשפט בתביעות העוסקות בנזקי תפקוד, נזקי גוף ואף נזקים נפשיים.

 

האם ניתן וצריך להיעזר בחוות דעת מומחה לבית משפט בתאונות דרכים?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הפלת"ד), בשונה מתביעות נזיקיות אחרות, אוסר על התובע להגיש חוות דעת רפואית על מנת לתמוך את טענותיו.

בתביעה על פי חוק זה מבקש התובע למנות מומחה מתאים בהתאם לפגיעה, לדוגמא: מומחה בתחום האורטופדיה, מומחה בתחום הפסיכיאטריה, מומחה בתחום הנוירולוגיה ועוד.

בתביעות מסוג זה יקבע המומחה הרפואי מטעם בית המשפט את אחוזי נכותו של התובע ואת הקשר לתאונה.

יש באפשרותו של התובע לערער על קביעות המומחה / רופא משפטי מטעם בית המשפט על ידי חקירה, שאלות הבהרה ועוד.

כמו כן, במידה ומציעה חברת הביטוח לתובע פיצוי, יש באפשרותו של התובע להיבדק עלידי מומחה מטעמו, על מנת לראות האם הצעת הפשרה המוצעת לו כדאית.

 

לסיכום

חוות דעת משפטית (לא רק בתחום הרפואי) היא נושא שאין להקל בו ראש, מאחר והיא יכולה להיות ההבדל ה"קטן" בין הפסד במשפט לבין ניצחון בו. אנחנו, בפורום רופאים – מומחים לחוות דעת רפואיות, מתמחים בסוגים שונים של חוות דעת משפטיות, הנכתבות על ידי מומחים בתחומם שהינם בעלי ניסיון רב במתן חוות דעת לבית משפט.

תוכן עניינים

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני ואינו מהווה יעוץ משפטי או רפואי

דילוג לתוכן